Anti Aging

Yaşlanma Karşıtı

“Anti aging = yaşlanmaya karşı” birçok yerde okuduğumuz ve duyduğumuz bir sözcüktür.

Anti – Aging , bir bütün olarak ele alınması gereken natürel ve kaçınılmaz bir olay olarak görülmektedir. Amaç yaşlanmayı durdurmak gibi imkansız bir işe girişmek değildir. İstenilen, yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak ve vücudun bir bütün olarak orantılı ve sağlıklı yaşlanmasını sağlamaktır. Anti Aging’in amacı fiziksel olarak sağlıklı olmayı sağlamaktır.

Anti aging tanımlaması tahlilsiz bir tanımlamadır. Yaşlılık bir hastalık olmadığı gibi yaşlılığa karşı durmakta mümkün değildir. Ancak sağlıklı yaşa geç yaşlan adı altında tanımlanan tamamlayıcı tıbbın zaten önemli basamaklarından birisi de insanı hastalıklardan korumaktır. Çünkü başarılı olabilmesinin tek yolu hastayı bir bütün olarak değerlendirmesindedir.

Tamamlayıcı tıp, hastalığı meydana getiren genetik, sosyal çevre, iş faktörleri ve o organdaki bozukluktan etkilenen diğer organsal, fonksiyonel değişiklikler, bunun oluşturduğu psikolojik ve ruhsal farklılaşmalarla birlikte değerlendiriliyor. Kısacası tamamlayıcı tıp koruyucu hekimlik ve diğer adıyla preventiv yani koruyucu hekimlik ağrılıklı çalışan bir sahadır.

Anti – Aging ‘de başarılı olmak için, hastanın periyodik laboratuar tetkiklerinin, hormon değerlerinin, vücutlarındaki kas ve yağ oranlarının, varsa başka fiziksel rahatsızlıklarının tek bir dosyada toplanarak genel sağlık profilinin çıkarılması; beslenme ve yaşama alışkanlıklarının belirlenmesi, derisinin incelenerek sınıflandırılması ve değerlendirilmesi yapılır.

Bu verilere dayanarak kişiye özel bir diyet ayarlaması, egzersiz programı çıkarılması, cilt bakımı ve gerekiyorsa tedavisinin programlanması, kullanılacak ürünlerin saptanması, tüm bunların yapılabilmesi için programa uygun olarak çalışabilecek birikimde uzman ve kuruluşların tavsiye edilmesi, gelişmelerin fotoğraflarla tespit edilerek yine aynı dosyaya işlenmesi ile hastanın her yönü ile kontrol altına alınması, Anti-Aging programının başarılı olabilmesi için gerekmektedir.

Anti – Aging’de doğal yöntemlerle başarılı olmak için hastanın düzenli tıbbi kontrol altından bulunması, vücut hormon dengesinin korunması eğer bir disfonksiyon varsa bunun giderilmesi, sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlıklı ve dengeli beslenemeye ek besinler, vitamin ve mineral desteği, fiziksel egzersizlerin düzenli yapılmasını sağlamak, stres ile mücadele, var olan genel risk faktörlerin azaltılması, cilt bakımı.

Özellikle çevreyi iyileştirme, iyilik hali verme, kendini iyi hissetme, yani bedensel sağlık dışında iç dünya ile ilgili konularda tamamlayıcı tıp ile hastaya yardımcı olmak mümkündür. Tamamlayıcı tıp tedavi araçlarımızın yanına, modern tıptaki ilaçları koymamızda hiçbir sakınca yoktur.