Saçlı Deri Mezoterapisi

Alopesi: saçlarin azalmasi veya yok olmasidir. Normal bir eriskinde tahmini toplam saç sayisi 150.000’dir. Bu,cm2 ye 200-300 adet saç teli düsüyor demektir. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normaldir. Saç teli döküldügünde sadece gövdesinde kopma olur. Saç kökü (follikül) yerinde kalir. Bu kökten yeniden saç teli olusur. Bu dönem 6 yil sürer. Insan yasami süresince 12 kere saç kökünden yeni saç teli olusur.

Androjenik alopesiler saçli deri mezoterapisiyle tedavi edilebilen mezoterapilerdir. Androjenik alopesilerde follikül sayisinin azalmasindan ziyade, kil kökünde bir küçülme ve kil siklüsünde bir hizlanma söz konusudur. Anajen evre süresi kisalmistir. Erkek ve bayanda ayri klinik seyir izler. Erkekte soy geçmisinde dökülme hikayesi vardir. Bu durum kötü prognoza sahiptir. Dökülme önce alin sinirinda baslar ve ilerler, sonra tepeden baslayan bir açilma olur.Saç çekme testi genellikle pozitiftir.. Tani genellikle klinik görünümle konur. Kadin tipi androjenik alopesia en sik görülen tiptir. Tepede saçlar azalir, seyreklesir, incelir, kisalir ve daha az pigment içerir.

Androjenik alopesi mezoterapinin “klasik ve iyi bilinen” bir endikasyonudur. Mezoterapi dökülmeyi iyilestirmek ve kontrol altina almak için ek bir yöntemdir. Sonuçlar yüz güldürücü ve kalicidir.

Mezoterapi, yararli ürünleri dogrudan ilgili dokularin etrafina veren bir tibbi tekniktir. Ufak dozlar halinde deri içi enjeksiyonlar yapilir. Dermis içine yapilan bu enjeksiyon, hücresel metabolizmayi uyarir ve dokulari canlandirmak için uygun zemin hazirlar. Seyanslar kisiye göre degismekle birlikte ilk ay, 3 veya 4 seans; ikici ay, 15 günde 1 seans; üçüncü ay, 15 günde 1 seans; ayda 1 seans idame tedavisi seklinde düzenlenmektedir.