Mezoterapi

Ilk defa 1952 de Fransiz doktor PISTOR tarafindan tanimlanmistir. Mezoterapi; agri veya hastaliklari, vücutta bulunduklari yere lokal olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar yoluyla kontrol altina alan ya da tedavi eden bir tibbi uygulamadir. Latince “meso=orta” ve “terapi=tedavi” kelimelerinden meydana gelmis olup “orta deri tedavisi” anlamindadir.

Agiz yoluyla ya da kas veya damar içine yapilan enjeksiyonlar yoluyla alinan ilaçlarin aldiginiz miktarlarinin tümü ilgili hedef organa kadar ulasamamaktadir. Çünkü ilaçlarin emilimi sirasinda bir kismi emilmeden parçalanarak atilir. Bu yüzden alinan ilacin etkisi sinirli kalmaktadir. Ayrica sistemik yolla alinan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayilabildigi için hastalikla ilgisi olmayan ancak o ilaçtan etkilenebilen diger organ ya da dokularimizi da etkileyecektir ve istenmeyen yan etkiler olusabilecektir. Mezoterapi ise sadece sorunlu bölgeye küçük miktarlarda yapilan mikroenjeksiyonlarla , hiç bir istenmeyen yan etkiye neden olmaksizin problemi çözecektir. Mezoterapi, çok ince ve kisa igne uçlari ( 4 – 6mmlik 29 – 30g igneler ) kullanilmak suretiyle uygulanan bir yöntemdir. Hissedilen agri ignelerin boyutlariyla paralel olarak oldukça azdir. Bununla birlikte uygulama sahasi dezenfekte edildikten sonra lokal anestezik spreyler araciligi ile uyusturularak tüm hissin kaybolmasi da saglanabilir. Mezoterapide ilaçlarin buradan emilimi çok az oldugu için sistemik dolasima ilaç geçisi de yok denecek kadar azdir. Yapilan enjeksiyon sayisi; hastaya, hastaliga ve enjeksiyonun yapilacagi bölgenin anotomisine bagli olarak degisiklik göstermektedir.

Mezoterapi siklikla artirit gibi tüm eklem hastaliklarinda, boyun ve bel fitigi agrilari, syatalji ve brakialji, migren ve adet agrilari, spor travmalari, varis, lenfödem ve flebit gibi bazi damar hastaliklari, ayrica estetik amaçli olarak sellülit basta olmak üzere, vasküler lekeler, çesitli cilt problemleri, cilt yaslanmasini ve saç dökülmesini engellemek amaciyla yaygin olarak basarili bir sekilde kullanilmaktadir.
Klinigimizde sellülit mezoterapisi, saçli deri mezoterapisi ve mezolifting uygulanmaktadir.

Uygulamalar