Cilt Bakımı

CİLDİN YAPISI
Cildin tabakalı bir yapısı vardır. Cildin gözle görünen kısmı epidermis en dıştaki koruyucu tabakadır.

Epidermis(üst deri) 0.11 mm kalınlığındadır ve 15-25 kat epidermal genelde keratinosit hücrelerden oluşur. Dermis tabakasında kollajenden, kan damarları ve salgı bezlerinden zengin bir dermis tabakası yer alır. Epidermisin en önemli görevi cildi dışarıdan gelecek zararlı etkilere karşı savunmak ve içerdeki nem dengesini sağlamaktır. Epidermal hücrelerin %20-25’i melanositlerdir, bunlar cildin rengini belirleyen koruyucu pigment melanini üretirler. Temelde dermis üç maddeden oluşur. Bunlar kolajen,elastin, protein lifleri ve belirli bazı polisakkaritlerdir. Bu maddeler cilde dayanıklılık,esneklik ve nem tutabilme özellikleri sağlar. Dermis tabakasının altında stratum bazele dediğimiz sürekli yeni hücrelerin yapıldığı tabaka vardır.

Hücreler yavaş yavaş cildin üst tabakalarına doğru yolculuk yaparlar ve yaklaşık 14 günde artık canlılıklarını kaybetmeye başlayarak en üstte birikirler bunun sonucu stratum korneum (boynuzsu tabaka) oluştururlar. Ölü keratinositler bu tabakada birikerek 1-5 mm’lik nasır tabakası oluşur. Normal bir cildin sağlığını ve güzelliğini sürdürebilmesi için en üstteki ölü hücrelerin sürekli dökülüp yenilenmeleri gerekir.

CİLT BAKIMI

Cildimiz, vücudumuzun en büyük organıdır.Diğer tüm organları sararak dış etkenlere karşı korur.Vücudumuz için gerekli olan mineral,vitamin ve önemli elementler cilt altımızda depolanır ve organlarımız gerekli olduğunda buradan kullanırlar.

Bu şartlarda;önemli görevler üstlenen cildimizi korumak sağlık açısından büyük önem taşıyor.Güzellik açısından da bakarsak ister bayan olalım ister erkek mükemmel,ışıldayan bir cilt bizim en öz aksesuarımızdır.Hangi yaşta olursak olalım hepimiz sağlıklı,bakımlı ve güzel bir cilde sahip olmak isteriz.Cildimiz iç dünyamıza açılan bir penceredir ve hangi hızla yaşlandığımızın bir göstergesidir.

CİLDİMİZ NEDEN YAŞLANIR?

İki faktöre bağlıdır.

1-)Genetik faktörlere bağlı dış yaşlanma:Bu yaşlanma anne ve babadan geçen genetik olarak programlanmıştır ve değiştirilemez

2-)Çevresel faktörlere bağlı dış yaşlanma:Bu yaşlanmada en önemli etken güneş ışınlarıdır ( Foto yaşlanma).Eğer cildimizi koruyup ve bakımını yaptırmaz isek; Güneş ciltteki kollojeni bozar,lekelere ve cilt kanserine sebep olabilir.

Ayrıca; sigara,alkol,madde bağımlılığı,kötü beslenme,yanlış kozmetik ürün kullanımı,yetersiz uyku,hava kirliliği,mevsim değişmeleri,stres,hormonal bozukluklar cilt yaşlanmalarını hızlandıran faktörlerdendir.

Yaşlanma sürecinin % 20 si iç faktörlere,% 80 i dış faktörlere bağlıdır.

Cildimiz gün boyu çevre koşullarının etkisi ile kirlenir.Egzoz dumanları,makyaj kalıntıları,cildin kendi salgıları,mikroorganizmalar cilt üzerinde birikir ve cildin normal işlevlerini yerine getirmesini engeller.

Cilt bakımı cildin temizlenerek ve uygun ürünlerle desteklenerek bu olumsuz faktörlerin etkilerini ortadan kaldırır. Cildi ölü hücrelerden arındırarak, yatıştırır. Koruyucu bir tabaka oluşturur.Cildin normal işlevlerini devam ettirmesini sağlar. Cildimizde bulunan üst derideki hücreler zamanla ölür ve dökülür,yerine en aşağıdan gelen genç hücreler geçer ve bu döngü ayda bir kez devam eder.Yaşlanmayla bu döngü yavaşlar.Eski hücreler yenilenemez ve atılamaz.Cilt daha pürüzlü, kaba ve nemsiz olur.Cildin ışıltılı ve parlak görünümü kaybolur.Bu tür durumlarla karşılaşmamak için cildimiz sorunlu olsun veya olmasın ayda bir kez cilt bakımı yaptırmamız, cilt sağlığı ve güzelliğimizi korumamız açısından gereklidir.